Wielu osobom wspinaczka kojarzy się z czymś skrajnie niebezpiecznym, sportem, w którym z łatwością można stracić życie, w którym prawie igra się ze śmiercią. Tymczasem zarówno ona, jak i alpinizm przemysłowy mogą być bardzo bezpieczne, jeśli tylko pamięta się o odpowiednim przygotowaniu, przeszkoleniu i niezbędnym sprzęcie.
Praca na wysokości, aby nie zagrażała życiu, potrzebuje specjalistycznego sprzętu spełniającego rozliczne unijne normy, takiego jak na przykład szelki bezpieczeństwa, lonże, przyrządy samozaciskowe, bloczki, uprzęże, karabinki, pętle, kaski. Wszystkie te rzeczy, plus oczywiście doświadczenie i umiejętności pracownika sprawiają, że alpinizm przemysłowy staje się zwykłą pracą, podczas której wcale nie łatwo o wypadek. Zresztą w razie jakiegoś nieszczęśliwego incydentu pracownik jest ubrany w szelki bezpieczeństwa, przypięty do liny, która z kolei przymocowana jest do silnego i pewnego punktu asekuracyjnego.
Praktycznie więc nie ma opcji, aby praca na wysokości była niebezpieczna tak jak się to wielu osobom wydaje. Jeśli ktoś nie wie, na czym ona polega, jakiego sprzętu się podczas niej używa, to nic dziwnego, że myśli o niej całkowicie stereotypowo. Tymczasem wystarczy trochę poczytać o tym zajęciu, by dowiedzieć się, że wykonywanie tej pracy to etat prawie jak każdy inny.
Sprawdź Irata