Większość z nas chciałaby wchodzić w interakcje z dogodnymi dla nas firmami. Marzenie może stać się prawdą dzięki marketingowi oraz systemom lojalnościowym. Marketing lojalnościowy to nic innego, jak podejście do procesu społecznego zwanym marketingiem, bazującym na obszarze zarządzania strategicznego, gdzie firma skupia uwagę na utrzymywaniu i pozyskiwaniu nowych klientów. Lojalność w marketingu rozwijana jest od wielu lat.
REKLAMA:
Patrząc w historię, pierwsze programy lojalnościowe polegały na wymianie dowodów zakupu na nagrody materialne. Następnie pojawiały się znaczki handlowe, które zbierało się w specjalnych książeczkach, a potem można było wymienić na dane produkty. W 1929 roku pewna marka produktów spożywczych wprowadziła opcję kuponów, polegającą na zbieraniu kuponów drukowanych na opakowaniach produktów. Możliwość ta polegała na tym, że po zebraniu danej ilości kuponów można było wymienić je na daną nagrodę. Z czasem powstawały produkty promocyjne znajdujące się w opakowaniach produktów danej marki, a ich koszt był wliczony w cenę. Były to tzw. gratisy, a można było znaleźć takie rzeczy jak karty lub małe zabawki. Z rozwojem marketingu lojalnościowego powstały systemy lojalnościowe. Celem systemów lojalnościowych jest wynagrodzenie i wyróżnienie najlepszych klientów danej marki. Przykładem takiego systemu może być wyrobienie specjalnej karty klienta dla osoby, która zaopatrza się często w produkty danej marki.
Podsumowując, powstałe systemy lojalnościowe są dobrą opcją dla ludzi, którzy często zaopatrzają się w produkty danej marki, ponieważ dzięki marketingowi lojalnościowemu powstało wiele opcji integracji między klientem a marką.