Stomatologia jest działem medycyny. Zajmuje się on funkcjonowaniem, zmianami i leczeniem zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej, innych tkanej jamy ustnej, a także stawu skroniowo-żuchwowego człowieka. Jedną z metod leczenia jest leczenie kanałowe.
Na czym polega leczenie kanałowe? W pierwszym etapie otwiera się martwą komorę zęba i wydobywa się z niej miazgę, która jest martwa lub żywa. Następnie opracowuje się kanały, lub kanały korzeniowe. Używa się do tego specjalnych narzędzi, często przepłukując kanały, używając do tego najczęściej podchlorynu sodu. Następnie osusza się kanały.
REKLAMA: wykonasz w gabinecie Impla!
Potem wypełnia się kanały materiałem biozgodnym, który ma na celu szczelne zamknięcie kanału światła na całej długości, aż do otworu fizjologicznego. Materiały te dzielą się na czasowe oraz stałe. Najpopularniejszy z nich to gutaperka, która daje najlepsze rezultaty lecznicze.
Ostatnim etapem jest prawidłowe wypełnienie zęba materiałami kosmetycznymi, takimi jak materiały kompozytowe, kompomerowe i nowe materiały ormocerowe. Ząb, który jest prawidłowo wyleczony, pozostaje w jamie szczękowej bardzo długo, a efekty leczenia widać już dokładnie po około pół roku na zdjęciu rentgenowskim.
Leczenie kanałowe jest leczeniem warunkowym. Nigdy nie ma sto procent pewności, ze się powiedzie. Warto jednak podjąć ryzyko, ponieważ często jest to jedyna metoda, która może uchronić zęby przed wyrwaniem.
Cały ten proces powinien odbywać się pod kontrolą radiologiczną, albo przy powiększeniu. Koszty zależą od ilości leczonych zębów, od metod i techniki leczenia i od renomy dentysty.