Dzięki dronom można wykonać niesamowite zdjęcia i nagrać filmy, których nie udałoby się zrobić w żaden inny sposób. Coraz więcej osób decyduje się na zakup dronu i naukę jego pilotażu właśnie po to, aby móc takie materiały wizualne pozyskiwać. Nie ma powodu, dla którego Ty miałbyś sobie odmówić tej przyjemności. Jednak osoby, które często wybierają się w góry i interesują się trekkingiem zadają sobie pytanie, czy loty dronem to dla nich dobry pomysł. W końcu pogoda w górach jest bardzo zmienna, a to rodzi ryzyko jeśli chodzi o pilotowanie dronu, ponieważ może dojść do jego rozbicia czy choćby częściowego uszkodzenia. Faktycznie większość dronów nie nadaje się do pilotowania ich w górach, jednak nie jest tak ze wszystkimi modelami. Jest to także kwestia pewnych umiejętności i zdolności adekwatnego do sytuacji ocenienia ryzyka. Wszystkiego tego można się nauczyć. Jak zatem podejść do tematu pilotowania dronu w trakcie wycieczek górskich? Jeśli chcesz wiedzieć, to przeczytaj ten artykuł do końca!
Pilotowanie dronu w górach – na co zwrócić uwagę
Każdy dron powinien przed lotem zostać odpowiednio przejrzany. Robienie przeglądu sprzętu przed jego użyciem jest czymś normalnym i nie ma w tym nic dziwnego, że chcesz sprawdzić stan swojego urządzenia nim go użyjesz. Na co zatem powinieneś zwrócić uwagę? Mamy dla Ciebie listę wszystkiego, co należy przejrzeć przed uruchomieniem drona w górach, oto ona:
– baterie do dronow (sprawdź czy są naładowane, najlepiej zrobisz, jeśli będziesz mieć zapasowe baterie)
– śmigła w Twoim dronie (oceń czy dobrze się obracają)
– ładowarka (pamiętaj o tym, by ją ze sobą zabrać, w innym wypadku będziesz mógł wykonać tylko jeden lot)
– karty pamięci (najlepiej jest spakować ich kilka, aby później nie musieć długo przenosić plików na komputer lub dysk zewnętrzny).
Jeśli sprawdzisz te wszystkie elementy swojego urządzenia, wówczas możesz ze spokojem udać się na swój pierwszy górski przelot dronem. Pamiętaj, że latanie dronem w górach lepiej jest wykonać, gdy już wcześniej pilotowało się dron. Innymi słowy, jeśli to ma być Twój pierwszy przelot, to lepiej abyś najpierw nabrał wprawy w mniej wymagającym terenie. Na początek zacznij od pola lub łąki, czy innego miejsca, gdzie nie ma zbyt wielu obiektów, a warunki pogodowe są raczej stałe. Dopiero wprawiony pilot drona może sobie pozwolić na wybranie się w górskie warunki, gdzie pogoda się szybko zmienia.
Rozsądek i odpowiedzialność w trakcie pilotowania dronu
Jako odpowiedzialny pilot nigdy nie powinieneś uruchamiać urządzenia w trakcie złej pogody. Wówczas możesz stracić kontrolę nad urządzeniem, które mogłoby wyrządzić krzywdę innemu człowiekowi lub zwierzęciu. Nie mówiąc już o ryzyku utraty sprzętu. Jeśli chcesz w pełni cieszyć się zdjęciami z dronu w górach, wówczas podejmuj się lotu tylko w trakcie ładnej, sprzyjającej Ci pogody. W innym wypadku lepiej będzie przełożyć przelot dronem na kolejny dzień.