Cmentarze najczęściej odwiedzamy chcąc upamiętnić naszych bliskich, którzy już odeszli. Nie jest to typowy cel podróży przeciętnej osoby chcącej wykorzystać czas wolny na wycieczkę. Tymczasem w wielu pięknych miastach, europejskich stolicach potężnych państw czy pomniejszych miasteczkach możemy natrafić na prawdziwe perły.
Perełki dzięki którym możemy obcować z historią. Nie inaczej jest w Krakowie. Wybierając się do tego pięknego grodu Kraka najczęściej w planie wizyty umieszczamy Rynek Główny, Wawel, być może spacer wzdłuż Wisły do tynieckiego klasztoru. Krakowskie Błonia, Lasek Wolski a także dwa znajdujące się na jego terenie kopce, upamiętniające Tadeusza Kościuszkę oraz Józefa Piłsudskiego, są równie interesujące. Znajdujący się nieopodal Klasztor Kamedułów także nie powinien zostać pominięty na liście obowiązkowych punktów programu, choć ze względu na zakonną regułę nie jest łatwo dostępny dla ciekawskich. Niektórzy odwiedzają Kazimierz lub coraz modniejsze, nie mniej piękne, nie mniej ciekawe Podgórze. Tutaj tymczasem koniecznie należy wspiąć się na kopiec legendarnego Kraka, z którego rozpościera się przepiękny widok na panoramę całej aglomeracji.
Czy wyczerpaliśmy wszystkie krakowskie atrakcje? Nic bardziej mylnego. Moglibyśmy teraz przejść do Ogrodu Doświadczeń, do zoo… Długo by jeszcze wymieniać. My jednak skupimy się na krakowskich nekropoliach, które są może nawet jeszcze bardziej wyjątkowe. Spoczywa tutaj wielu przedstawicieli polskiej kultury, nauki i sztuki. Można tam poznać znaczną część historii Krakowa, a więc Polski.
W tym kontekście hasło „nagrobki Kraków” możemy rozumieć dwojako. Z jednej strony użyjemy tego wyrażenia poszukując informacji w Internecie chcąc znaleźć zakład kamieniarski oferujący produkty odpowiadające naszym wymaganiom, a z drugiej strony możemy chcieć obejrzeć piękne płyty nagrobne upamiętniające najwybitniejszych przedstawicieli polskiego narodu związanych za życia z tym miastem. Na pewno warto odwiedzić Cmentarz Rakowicki będący najstarszą nekropolią Krakowa, której historia sięga początku dziewiętnastego wieku. W jego skład wchodzi również Cmentarz Wojskowy na którym spoczywają żołnierze Wojska Polskiego, uczestnicy powstań: listopadowego, styczniowego, krakowskiego. Również polegli w trakcie I wojny światowej. Skłania do refleksji fakt, że byli to żołnierze walczący we wszystkich trzech armiach zaborczych.
Część nagrobków, które możemy tam zobaczyć, są dziełem zasłużonych, wybitnych architektów lub rzeźbiarzy. Cmentarz ten najczęściej jest jednak odwiedzany ze względu na fakt, że to właśnie tutaj pochowano rodziców oraz brata Jana Pawła II. Ponadto można tutaj odwiedzić miejsce pochówku Jana Matejki. Nie znajdziemy natomiast grobu autora powieści „Solaris”. Stanisław Lem został pochowany na przepięknie położnym Cmentarzu Salwatorskim.
Zakład kamieniarski to jednak nie tylko produkty poszukiwane w tym ciężkim okresie, gdy ze smutkiem zastanawiamy się nad upamiętnieniem naszych bliskich. Firmy kamieniarskie oferują również produkty użytkowe. Blaty kuchenne, schody, parapety wykonane z kamienia z pewnością będą trwałe i eleganckie. Nierzadko się zdarza, iż współczesny zakład kamieniarski oferuje produkty wykonane z najwyższą starannością przy zastosowaniu najnowocześniejszych urządzeń obróbczych. Precyzja obróbki jest wspomagana wysoko zaawansowanym oprogramowaniem sterującym. Pomimo wszystkich udogodnień nic jednak nie zastąpi wiedzy doświadczonego kamieniarza.
Finalnie wciąż używane są narzędzia znane właściwie od starożytności. Najbardziej rozpoznawalnym grobowcem świata wciąż chyba są piramidy egipskich faraonów. Zdumieniem napawa fakt, że kultura, która je stworzyła była uważana za starożytną już przez przedstawicieli starożytnej Grecji, którzy żyli i tworzyli ponad 2000 lat później.